Համագործակցության համաձայնագիր ստորագրվեց ՀԱԳՄ-ի և Թաթարստանի արդյունաբերական կլաստերի միջև
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունում մարտի 9-ին հյուրընկալվեց ՌԴ Թաթարստանի Հանրապետության արդյունաբերական կլաստերի պատվիրակությունը՝ վարչության նախագահ Սերգեյ Մայորովի գլխավորությամբ։ Կառույցն ամենախոշորն է Ռուսաստանի 48 համանման կլաստերների մեջ՝ իր 300-ից ավելի ընկերություններով, 25 երկրներ ներկայացնող 500-ից ավելի կազմակերպությունների հետ համագործակցության համաձայնագրերով։
Կլաստերի վարչության նախագահը ներկայացրեց ինչպես Թաթարստանի տնտեսական կարողությունները, այնպես էլ իրենց կառույցի գործունեության ուղղությունները։ Հանրապետությունում գործում է 107 տեխնոպարկ, 2 հատուկ տնտեսական գոտի, առաջատար դիրքերից է գրավում ՌԴ նավթարդյունաբերության, մեքենաշինության, սինթետիկ կաուչուկի, պոլիէթիլենային արտադրության, շինարարության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում։ Սերգեյ Մայորովի խոսքով՝ իրենց այցի նպատակն է ուսումնասիրել Հայաստանում ներդրումային ծրագրերի իրականացման, համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման, տնտեսական գործակցության խորացման հնարավորությունները։ Այդ նպատակով ապրիլին նախատեսված է Թաթարստանի Հանրապետության ղեկավար Ռուստամ Մինիխանովի այցը Հայաստան, որին կուղեկցի գործարարների պատվիրակություն։
Սերգեյ Մայորովը ՀԱԳՄ անդամներին հրավիրեց մասնակցելու մայիսի 18-20-ը Կազանում կայանալիք տնտեսական համաժողովին։
Ներկայացնելով Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության գործունեության ուղղությունները՝ ՀԱԳՄ նախագահի տեղակալ Արմեն Մարտիրոսյանն անդրադարձավ նաև տարբեր երկրների հետ Միության կողմից իրականացվող համագործակցությանը, երկկողմ համատեղ ծրագրերի հնարավոր ուղղություններին։
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու ՌԴ Թաթարստանի Հանրապետության արդյունաբերական կլաստերի միջև ստորագրվեց Համագործակցության համաձայնագիր, որով կողմերը մասնավորապես պայմանավորվում են իրականացնել առևտրային, տեխնիկական և համապատասխան տեղեկությունների պարբերական փոխանակում, կազմակերպել համատեղ միջոցառումներ, իրականացնել խորհրդատվական և աջակցության ծառայություններ։

Подписано соглашение о сотрудничестве между СППА и Промышленным кластером Татарстана
9 марта Союз промышленников и предпринимателей Армении принял делегацию Промышленного кластера Республики Татарстан во главе с председателем правления Сергеем Майоровым. Структура является крупнейшей среди 48 подобных кластеров в России, насчитывает более 300 компаний, заключены соглашения о сотрудничестве более чем с 500 организациями, представляющими 25 стран мира.
Председатель правления кластера представил экономические возможности Татарстана, а также направления деятельности кластера. В республике действуют 107 технопарков, 2 особые экономические зоны, занимает лидирующие позиции в нефтяной промышленности, машиностроении, производстве синтетического каучука, полиэтилена, строительстве, информационных технологиях и других сферах.
По словам Сергея Майорова, целью их визита является изучение возможностей реализации инвестиционных программ в Армении, создание совместных предприятий, углубление экономического сотрудничества. С этой целью на апрель запланирован визит главы Республики Татарстан Рустама Миниханова в Армению в сопровождении делегации предпринимателей.
Сергей Майоров пригласил членов Союза принять участие в экономическом форуме, который пройдет в Казани 18-20 мая.
Представляя направления деятельности Союза промышленников и предпринимателей Армении, заместитель председателя СППА Армен Мартиросян коснулся также сотрудничества, осуществляемого Союзом с разными странами, возможных направлений двусторонних совместных проектов.
Между Союзом промышленников и предпринимателей Армении и Промышленным кластером Республики Татарстан Российской Федерации боло подписано Соглашение о сотрудничестве, в котором стороны в частности обязуются осуществлять периодический обмен коммерческой, технической и иной информацией, организовывать совместные мероприятия, оказывать консультационные и вспомогательные услуги.